Hybrid Exchange Ortamında Free/Busy Troubleshooting Adımları

Hybrid Exchange Ortamında Free/Busy Troubleshooting Adımları

On April 27, 2014, Posted by , In Exchange Online,Office 365, By ,,,, , With Comments Off on Hybrid Exchange Ortamında Free/Busy Troubleshooting Adımları

Hybrid yapının oluşturulması, dikkat edilmesi gerekenler senaryo çeşitleri gibi birçok kaynak bulabiliriz. Ancak yapı büyüdükçe, küçük problemlerin gerçekten can sıkıcı bir boyutlarda olacağını görebiliriz.
Bende bu varsayımlar, Hybrid yapılar kurduğumuz kurumlarda Free/Busy bilgini nasıl troubleshhot edeceğimiz ile ilgili bir yol haritası paylaşacağım.
Exchange Server ile Exchange Online arasında her şeyiniz düzgün çalışırken;
Cloud da ki kullanıcıların, Onpremise’de ki kullanıcıların free-busy bilgisini görememesi ya da tam tersi bilgileri görememesi gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Bu durumda aşağıdaki kontrolleri yerine getirerek problemi çözüme kavuşturabilirsiniz.

On-premise de ki Hybrid Exchange sunucunuzun (Exchange 2010/2013) içeriden, dışarıya doğru internet erişimi olmalıdır. (Güvenlik politikası gereği erişim engellenmeliyse, Exchange online IP adreslerini paylaşabilirsiniz.)

  • Autodiscover kaydınızın, On-premise de ki Hybrid Exchange sunucunuzu göstermesi gerekmektedir.
  • Proxy olarak TMG kullanıyorsanız, TMG üzerinde Hybrid yapınız için oluşturduğunuz kuralları kontrol etmelisiniz. (TMG üzerinde bazı Hybrid kurallar oluşturmanız gerekiyor.)
  • On-premise de ki Hybrid Exchange sunucunuzun Public SAN sertifikası kullanması gerekmektedir. Ve bu sertifikada Autodiscover.domain.com alternatif name’i ekli olmalıdır.
  • InternalAutodiscoveruri, ExternalAutodiscoveruri yapılandırmalarını kontrol edin. Autodiscover tarafında sorun yaşıyorsanız, mail.domain.com gibi yapılandırabilirsiniz. (Tabiki mail.domain.com da On-premise’i göstermelidir)
  • Domain adınızın, Federated domain olduğunu ve Microsoft Federation Gateway Server’ınız ile düzgün yapılandırıldığını ve çalıştığını kontrol etmelisiniz.
  • HCW ile Federation Trust and Organization Relationship objeleri oluşturulmuş olmalıdır. Bunları da kontrol etmenizde fayda var.
  • Exchange Remote Connectivity Analyzer ile Autodiscover ‘ın düzgün çalıştığını kontrol etmelisiniz. (On-premise için)
  • Hybrid Exchange Server üzerinde ki EWS Virtual Directory si için External URL tanımı kontrol etmelisiniz. Federated domainlerden birinin kullanıldığına emin olun. Https://mail.domain.com/ews/Exchange.asmx şeklinde yazdığınızda cevap alabiliyor olmalısınız.

Aşağıdaki linkte bir Wizard göreceksiniz. Bu sihirbaz da size fazlasıyla destek olacaktır.
http://support.Microsoft.com/kb/2555008
Güven YILDIZ
Yazımı Mshowto Linkinden de Okuyabilirsiniz.

Comments are closed.