Güven Yildiz

Azure Üzerinde Load Balancer Çözümleri ve Farkları

Microsoft Public Cloud çözümü olan Microsoft Azure üzerinde iş yüklerini barındırdıkca yüksek erişebilirlik tarafında da ihtiyaçlar doğmaya başlıyor. Bu ihtiyaclar arasında ilk akla gelen yük dengeleme çözümü yani load balancing. Microsoft Azure üzeründeki 3 farklı ürün içerisinde yük dengeleme tanımı geçiyor. Saha deneyimlerimiz ve gelen talepler ile görüyoruz ki, tercihler fiyat ya da kullanım kolaylıkları düşünülerek yapılıyor. Ancak Teknik taraftaki detaylara Azure Üzerinde Load Balancer Çözümleri ve Farkları başlığı altında deyindikten sonra kıyasladığınız parametrelerin değişeceğini düşünüyorum.
Söylediğim gibi Microsoft Azure’un yük dengeleme için farklı Çözümleri var. Bu çözümler farklı niteliklere sahiptir, birbirinden ayrı çalışır ve senaryonuza göre birlikte kullanılabilir.
Azure Load Balancer Layer 4 katmanında çalışır. Aynı bölgede (Kullandıgınız Azure Veri Merkesi bölgesinden bahsediyorum.) çalışan uygulamalarınız arasında network seviyesinde yük dengeleme yapar. Yani Azure Load Balancer oluştururken, uygulamanız ile aynı bölgede oluşturmaya dikkat etmelisiniz. Geleneksel NLB çözümü diyebiliriz kısaca.
Application Gateway Layer 7 seviyesinde bir çözüm sunar. Uygulama katmanında çalışır. Yine sunucu ya da uygulamanız ile aynı bölgede olmalıdır. (target secerken bulundugu bölgedeki objelerinizi görürsünüz). Bir revers proxy servisi olarak adlandırabiliriz. Gelen trafiği end pointler aracılıgı ile alır ve back-end endpointlerine gönderir.
Traffic Manager DNS düzeyinde çalışır. DNS yanıtlarını kullanarak gelen trafiğe en yakın bölgeyi secerek son kullanıcıyı buluşturur. Son kullanıcı daha sonra bulustugu nokta ile direk İletişim kurar. (roundrobin ve failover gibi çalışma terminolojileri de vardır.)
Bu hizmetler ile iglili özellikler aşağıdaki tabloda çok güzel özetlenmiş.

“Azure Load Balancer ve Application Gateway son kullanıcıdan gelen trafiği belirtilen end pointlere yönlendirir” cümlesi ikisi çözümünde birbirine benzediği algısını yaratabilir. Kullanım senaryolarına göre nasıl çalıştıklarını daha iyi anlamamızı sağlayan bir tabloyu da aşağıda paylaşıyorum.

Güven YILDIZ
Bu yazımı LinkedIn sayfamdan da okuyabilirsiniz.